تصمیم‌سازی | Decision Making

8 پرسش مهم برای یافتن معنای کار و زندگی

ایکیگای,معنا,هدف,کار,زندگی,ارزش,تصمیم,تصمیم‌گیری,تصمیم‌سازی,فلسفه,ذهن,ذهنیت,تلاش,برنامه,برنامه‌ریزی,آگاهی,خرد,خردمندی,تصمیم درست,تصمیم آگاهانه,

کسی که ایکیگای خود را پیدا کند، می‌فهمد که برای چه به دنیا آمده و باید در این زندگی چه مسیری را دنبال کند.

8 پرسش مهم برای یافتن معنای کار و زندگی

8 پرسش مهم برای یافتن معنای کار و زندگی 591

آیا تاکنون درباره معنای کار و زندگی خودتان فکر کرده‌اید؟ تا حالا شده از خودتان بپرسید واقعاً برای چه چیزی دارید کار و زندگی می‌کنید؟ به‌راستی این‌همه تلاش و فعالیت در این جهان برای چیست؟ 

 

انسان‌های منطقی بدون پی‌بردن به معنای کار و زندگی خودشان نمی‌توانند زندگی شادی داشته باشند. هیچ‌چیز برای آن‌ها بدتر از زندگی بی‌معنی و کار بی‌هدف نیست. این‌گونه افراد اگر با موقعیت‌هایی در کار و زندگی خودشان روبه‌رو شوند که در آن‌ها نتوانند به معنای مشخص و هدف معینی برسند، احساس پوچی و بیهودگی خواهند کرد. اما برای رهایی‌یافتن از چنین شرایطی باید چه‌کار کرد؟ بهترین روش برای یافتن معنا در کار و زندگی چیست؟

 

روش‌های متعددی برای یافتن معنای زندگی یا معنابخشی به کار وجود دارد و یکی از بهترین آن‌ها، روش ایکیگای است. ایکیگای ترکیب دو واژه ژاپنی است: واژه "ایکی" به ژاپنی به معنی زندگی یا زنده، و واژه "کای" به معنای اثر یا ارزش است. ترکیب این دو واژه یعنی یافتن معنایی ارزشمند برای زنده‌بودن و زندگی‌کردن.

 

واژه ایکیگای معمولاً برای تعیین سرچشمه ارزش در زندگی یک شخص به کار می‌رود و به چیزهایی که زندگی یک شخص را برای او ارزشمند می‌کنند، اشاره می‌کند. همچنین، از این واژه برای اشاره به شرایط ذهنی و روحی استفاده می‌شود که تحت آن‌ها اشخاص احساس می‌کنند زندگی آن‌ها ارزشمند است. این شرایط لزوماً به شرایط اقتصادی یک شخص یا شرایط کنونی جامعه مربوط نیست. 

 

کسی که ایکیگای خود را پیدا کند، می‌فهمد که برای چه به دنیا آمده و باید در این زندگی چه مسیری را دنبال کند. مطمئن باشید که پس از کشف ایکیگای خودتان، مسیر موفقیت را خیلی بهتر، سریع‌تر و با لذت بیشتری طی خواهید کرد. حتی اگر کسی احساس کند که شرایط کنونی او تیره‌وتار است، ولی در ذهن خود هدف مشخصی داشته باشد، ایکیگای خود را به‌خوبی یافته است و می‌داند برای چه چیزی دارد تلاش و زندگی می‌کند. عواملی که باعث می‌شوند ایکیگای خود را بیابیم، کارهایی نیستند که مجبور به انجام آن‌ها باشیم؛ بلکه رفتارهایی هستند که از انجام‌دادن آن‌ها لذت می‌بریم.

 

برای یافتن ایکیگای خودمان، باید از جایگاه چهار عامل مهم در زندگی آگاه شویم. انسانی که می‌خواهد معنای زندگی خودش را به‌درستی پیدا کند، باید تکلیف خود را با این چهار عامل مشخص کند. نقطه اشتراک چهار عامل زیر، ایکیگای یا معنای زندگی ماست. این چهار عامل عبارت‌اند از: علاقه (چیزهایی که دوست دارید)، توانایی (زمینه‌هایی که در آن‌ها مهارت دارید)، پول (کاری که با انجام آن می‌توانید درآمدی به دست آورید)، نیاز جهان (چیزهایی که مردم و جوامع به آن‌ها نیاز دارند). البته این چهار عامل تقاطع‌هایی دارند که شوق، مأموریت، حرفه، و تخصص شما را می‌سازند. 

 

پس از آگاهی از این عوامل، هر فرد می‌تواند معنای کار و زندگی خود را به‌درستی مشخص کند. اما برای این کار روش معینی وجود دارد و آن پاسخ‌دادن به هشت پرسش ساده اما بسیار کلیدی به ترتیب زیر است:

 

1. از انجام چه‌کارهایی در اوقات فراغت خود بیشتر لذت می‌برید؟

2. استعدادها یا مهارت‌های ذاتی شما که در آن‌ها عالی هستید، کدام‌اند؟

3. چه فعالیت‌هایی باعث می‌شوند در زمان غرق شوید و گذشتن آن را احساس نکنید؟

4. چه جنبه‌هایی از زندگی روزمره یا شغلتان به شما احساس رضایت یا هدف می‌دهند؟

5. دوست دارید چه تأثیر یا تفاوتی در جهان ایجاد کنید؟

6. معمولاً چه موضوعاتی را جست‌وجو یا پیگیری می‌کنید؟

7. دوستان یا آشنایان شما اغلب در چه زمینه‌ای برای مشاوره یا دریافت کمک به شما مراجعه می‌کنند؟

8. اگر تمام منابع جهان را در اختیار داشتید، روزهای خود را صرف انجام چه کاری می‌کردید؟

 

اگر پاسخ روشنی برای هر یک از این پرسش‌ها داشته باشید، می‌توانید معنای کارکردن و زندگی‌کردن خود را به‌درستی مشخص کنید. گام بعدی این است که بر مبنای پاسخ‌های خود برنامه‌های روزانه، هفتگی و ماهانه برای فعالیت‌هایی که می‌توانند در دستیابی به معنای واقعی کار و زندگی به شما کمک کنند، تهیه کنید.

 

به یاد داشته باشید که شرایط پیرامونی و محیط شما هیچگاه کاملاً آن گونه که می‌خواهید مطلوب نمی‌شوند؛ بنابراین، بهتر است که از هر لحظه از زندگی‌تان استفاده کنید و به این موضوع که در چه شرایط اجتماعی هستید، چندان اهمیت ندهید. آن چه مهم است، آگاهی شما از ایکیگای خودتان و تلاش برای داشتن زندگی معنادار و کار هدفمند است.

تصمیم سازی